Δεν μπόρεσε να επιστρέψει στις νίκες ο Γυμναστικός Λάρισας ο οποίος γνώρισε την ήττα στην Ρόδο από τον Κολοσσό με 94-74.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλά τον αγώνα με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει με 22-21 για τους Ροδίτες.

Μέσα στο παιχνίδι ήταν οι Λαρισαίοι και στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου καθώς ήταν μεν πίσω στο σκορ, αλλά δεν επέτρεπαν στον αντίπαλό τους να πάρει μεγάλη διαφορά (42-35 στο ημίχρονο).

Κάτι που όμως  έγινε στην αρχή της 3ης περιόδου, όταν οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ και με σερί 11-0 ξέφυγαν με 53-35 στο 23΄. Ο Γυμναστικός προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε να ρίξει την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (62-48 στο 30'). Η τελευταία περίοδος ήταν πια τυπική διαδικασία με τον Γυμναστικό να χάνει το ματς με 94-74.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 42-35, 62-48, 94-74

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 12 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Χάρις 14 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σχίζας 15 (2), Μπρέι 9 (2), Ράιτ 16, Τζόουνς 7, Γεωργαλλής 6 (2), Μπιλλής, Αγγελάκος, Σταμάτης 7 (1), Παπαδάκης 5 (1), Τσαλμπούρης 3 (1).

Γυμναστικός Λάρισας (Σκουρτόπουλος): Ουέαρ 10 (2), Ντρέιπερ 15 (1), Παπαμακάριος, Σάφτενααρ 11 (1), Παπαντωνίου 18 (4/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Μαραγκός, Μουράτος 14 (1), Χατζηκυριακίδης 6, Βαβάτσικος, Γκάλογουεϊ.

ΔΗΛΩΣΗ ΣΚΟΥΡΤΟΠΟΥΛΟΥ

«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς απέναντι σε μία σοβαρή ομάδα και δυνατή έδρα. Πριν το αγώνα πίστευα ότι θα είχαμε 12 παιδιά, αλλά διαψεύστηκα και βρεθήκαμε με ένα μικρό ρόστερ σήμερα, της τάξης των 8-9 παικτών. Και από την στιγμή που οι 6-7 παίκτες που έπαιξαν περισσότερο, κουράστηκαν ή φορτώθηκαν με φάουλ ή με τεχνικές ποινές, που για μένα ήταν αδικαιολόγητες από την πλευρά των διαιτητών και όχι του Παπαμακάριου. Όλοι ξέρουν ποιος είναι ο Μανώλης.

Από 'κει και πέρα, οι λύσεις για εμάς ήταν λίγες και δεν μπορούσαμε να ακολουθήσουμε τον Κολοσσό, ο οποίος βρήκε λύσεις από τον Σχίζα, τον Γεωργαλλή, αλλά και από τα νέα παιδιά τον Σταμάτη και τον Παπαδάκη, παρά την καλή δουλειά που κάναμε στον Γκρίφιν και στον Μπρέι. Ήταν ένα παιχνίδι ροής. Θέλαμε το κάτι παραπάνω, αλλά με τις συνθήκες που είχαμε, δεν μπορούσαμε. Προχωράμε για το επόμενο με τον Κόροιβο. Να συγκεντρωθούμε, να ενισχύσουμε την ομάδα με δύο παίκτες που περιμένουμε μέσα στην εβδομάδα και να είμαστε έτοιμοι για το επόμενο παιχνίδι».