Με ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο μπόρεσε να γίνει πολύ απειλητικός  Γυμναστικός στα Πεύκα κόντρα στους γηπεδούχους Μαχητές, τους οποίους και κατάφερε να αιφνιδιάσει όταν ισοφάρισε στην τελευταία περίοδο σε 60-60, αλλά στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έκαμψαν την αντίστασή του και επιβλήθηκαν τελικά με 73-65.

Οι «πράσινοι» δεν έκαναν το καλύτερό τους δυνατό ξεκίνημα με αποτέλεσμα να βρίσκονται πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 23-15. Οι Μαχητές συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα χωρίς όμως να μπορούν να ξεφύγουν πολύ, με ο ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους πίσω στο σκορ με 41-33.

Η ανάκαμψη για την ομάδα της Λάρισας ήρθε στην επανάληψη, όταν ο ΓΣΛ κατάφερε να «γυρίσει» το ματς και να μειώσει σε απόσταση αναπνοής (στο 30’ 56-54). Το ματς μετατράπηκε σε ντέρμπι καθώς ο Γυμναστικός ισοφάρισε σε 60-60 και όλα ήταν πια ανοιχτά. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, μέχρι που οι γηπεδούχοι είχαν μεγαλύτερη ψυχραιμία στο τέλος και κατάφεραν να κερδίσουν με το τελικό 73-65.

Ο ΓΣΛ πάντως το πάλεψε και έδειξε για μια ακόμη φορά ότι έχει τις βάσεις για κάτι καλύτερο.

Tα δεκάλεπτα: 23-15, 41-33, 56-54, 73-65