Ισόπαλη 0-0 ήρθε η ΑΕΛ κόντρα στον Άρη στο AEL FC ARENA το απόγευμα του Σαββάτου, χάνοντας την ευκαιρία με μία νίκη να ανεβεί στις θέσεις των πλέι οφ.

Ο Άρης συμπλήρωσε 30 χρόνια χωρίς νίκη στη Λάρισα, καθώς η τελευταία νίκη ήταν το μακρινό 1990.

Η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και θέλησε να επιβάλλει το ρυθμό της, αλλά μετά το 10ο λεπτό ο Άρης ανέβηκε μέτρα και ισορρόπησε το παιχνίδι. Ωστόσο, τόσο οι γηπεδούχοι όσο κι οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπιζαν τεράστιο πρόβλημα στην τελική προσπάθεια. Είναι χαρακτηριστικό πως, πέρα από δύο κεφαλιές των Σλάβκο Μπράλιτς στο 6ο και Φράνκο Βέλεθ στο 27ο λεπτό, δεν υπήρξαν σημαντικές στιγμές μπροστά στις εστίες των Χούλιαν Κουέστα και Έγκμουντουρ Κρίστινσον.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μιχαήλ, Ουάρντα, Μιλοσάβλιεβιτς (78’ Μπούστος), Παπάζογλου (86’ Νούνιτς), Μόρας, Καρανίκας, Σεσέροβιτς (90+3’ Μπάλλας), Μπέρτος, Κάτσε,Μπράλιτς

Στον πάγκο έμειναν οι: Σουλούκος, Ζίζιτς, Γκόλιας, Πινακάς

Άρης: Κουέστα, Κόρχουτ, Δεληζήσης, Βέλεθ, Ρόουζ, Σάσα (62’ Μπα), Ματίγια, Φετφατζίδης, Ιντέγε, Μπρούνο Γκάμα (79’ Μαρτίνες), Λάρσον (69’ Ντιγκινί)

Στον πάγκο έμειναν οι: Έμαν, Σόουζα, Μαντσίνι