Κακό αποτέλεσμα για τον Γυμναστικό Λάρισας-Φάρο στην μάχη για την παραμονή στην Α1, καθώς έχασε από τον Πανιώνιο στην Αθήνα με 74-66.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι αρκετά καλά, δίνοντας μεγάλη προσοχή στην άμυνά τους. Έπρεπε να περάσουν πέντε λεπτά για να μπορέσει ο Γυμναστικός να πετύχει ένα καλάθι. Οι Παπαντωνίου και Σάφτενααρ ήταν οι δύο παίκτες που πήραν στους ώμους τους τον Γυμναστικό. Με καλά ποσοστά στα τρίποντα οι πράσινοι έκλεισαν το ημίχρονο μόλις με δύο πόντους διαφορά.

Από την άλλη πλευρά όμως ο Πανιώνιος ποτέ δεν φάνηκε να χάνει τον έλεγχο. Διατήρησε το προβάδισμα σε όλη τη συνέχεια του αγώνα, με τον Φάρο να πλησιάζει στο σκορ όταν οι κυανέρυθροι έδειχναν να χαλαρώνουν λίγο. Έριξαν τη διαφορά στους δύο (60-58) ωστόσο δεν μπόρεσαν να περάσουν μπροστά στο σκορ.

Τα πάντα όμως κρίθηκαν όταν οι παίκτες του Ζιάγκου με εκτόξευσαν τη διαφορά στους 14 πόντους (72-58) περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος. Στα εναπομείναντα λεπτά οι κυανέρυθροι διαχειρίστηκαν το προβάδισμα που είχαν και στο τέλος πανηγύρισαν.

Καλύτερος για τους γηπεδούχους ήταν ο Κράβιτς. Πέτυχε 16 πόντους με 7/8 δίποντα συμβάλλοντας πολύ και σε άλλούς τομείς του παιχνιδιού.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-12, 36-34, 56-47, 74-66.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΒΙΚΟΣ COLA (Ζιάγκος): Σακελλαρίου 11 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Νταλό 10 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Τσούπκοβιτς 6 (1), ΜακΝίλι 8 (6 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 11, Δίπλαρος 7 (1), Κράβιτς 16 (7/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γούντσον 2, Κουακουμένσα 3 (1).

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ (Σκουρτόπουλος): Μπάντερ 2 (1/7 σουτ), Παπαμακάριος 8 (2), Μαραγκός 9 (5 ριμπάουντ), Σάφτενααρ 9 (1/8 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 7 ασίστ), Μουράτος 9 (1/5 τρίποντα), Διαμαντάκος 2, Κίλι 6 (2), Φένερ 4.