Τη φιλική νίκη με 3-1 πήρε την Τετάρτη (22/8) ο Απόλλων Λάρισας κόντρα στον Μακεδονικό Σιάτιστας.
Το ματς έγινε για να δει εν δράσει ο Μαρσέλο Τροΐζι κυρίως τους νεαρούς παίκτες του ρόστερ, αλλά και κάποιους που είναι υπό δοκιμή, με τον Μαρκολίνο να ανοίγει το σκορ στο 8' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, παράβαση που κέρδισε ο Τασιούλης.
Ο τελευταίος με σουτ στην κίνηση σημείωσε το 0-2 στο 34ο λεπτό, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 65' και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε έξι λεπτά αργότερα ο Γαρυφαλλόπουλος με δυνατό πλασέ, αξιοποιώντας σέντρα του Βαγενά από αριστερά.
Το παιχνίδι έγινε υπό το βλέμμα του μεγαλομετόχου των Θεσσαλών Παναγιώτη Μαντζανά, ο οποίος τα είπε με τον Τροΐζι και τον τεχνικό διευθυντή Θωμά Κυπαρίσση για όλα τα θέματα που αφορούν τον σύλλογο.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Κουτογλίδης, Κακάμης, Ταουσάνης (35' Αγιώτης), Γιαλαμίδης, Τουγλής, Μπιμάι (40' Λούκας Ράμος), Χατζής, Μπουλγουρίδης, Γκουντρουμπής, Mαρκολίνο, Τασιούλης.
Στο β' ημίχρονο έπαιξαν και οι: Μαντζάρης, Τσιάτας, Βαγενάς, Κοντοθανάσης, Λουκάς, Καμπέρης, Ρενάτο, Γαρυφαλλόπουλος, Παπαγεωργίου, Μπέικος.