Τρίτη εντός έδρας ήττα για τον Ερμή Αγιάς Λάρισας, αυτή τη φορά από την Καστοριά με 73-72, που δεν επέτρεψε στην ομάδα μας να "κλειδώσει" τη συμμετοχή της στα play off ανόδου.

Μία ήττα στην οποία σημαντικό ρόλο έπαιξαν οι διαιτητικές αποφάσεις των κ.κ. Μπίτη και Λόρτου με αποκορύφωμα την αποβολή του Νέστωρα Κόμματου, λίγο πριν την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αποφάσεις που έβγαλαν εκτός εαυτού ακόμη και τους πιο ήρεμους φιλάθλους του Ερμή.

Αγωνιστικά ήταν ένα παιχνίδι που είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι, δύναμη, πάθος, πολλές διακυμάνσεις στο σκορ και κρίθηκε ουσιαστικά στις λεπτομέρειες των τελευταίων δευτερολέπτων, εκεί που ένα λάθος του Τσιλούλη, ένα άστοχο τρίποντο του Τζόλου και η αποτυχία του Σπυρόπουλου να σκοράρει κάτω από το καλάθι, έδωσαν τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Ο Ερμής με τον Αβράαμ Παπαδόπουλο για πρώτη φορά στον πάγκο του, ξεκίνησε δυναμικά και πιεστικά στην άμυνα καταφέρνοντας μάλιστα στο 3.05 να είναι μπροστά στο σκορ με 16-9. Όμως εκεί υπήρξε ένα black out για τους γηπεδούχους με τους παίκτες της Καστοριάς να παίρνουν πολλά ριμπάουντ και να καταφέρνουν να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 21-16.

Αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ερμής, βρήκε επιθετικές λύσεις, αλλά και αμυντικές και μ' ένα επιμέρους 25-16 έκλεισε προηγούμενος το ημίχρονο με 41-37, μ΄ ένα εύστοχο τρίποντο του Τζόλου σε νεκρό χρόνο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όπως αναφέραμε αποβλήθηκε ο Κόμματος για τον Ερμή και ο Ράπτης για την Καστοριά, αλλά παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έπαιξαν χωρίς τον φυσικό τους ηγέτη έδειξαν να ξεκινούν δυναμικά και να... ανοίγουν την ψαλίδα του σκορ, χωρίς όμως να καταφέρουν να ελέγξουν στη συνέχεια τα ριμπάουντ δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν και να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με το Ερμή να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 59-57.

Στην κόψη του ξυραφιού το τελευταίο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να έχουν το "πάνω χέρι" στο σκορ χωρίς όμως να μπορούν να πάρουν διαφορά ασφαλείας, όμως κατάφεραν να μπουν προηγούμενοι με τέσσερις πόντους στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Εκεί που πήγαν όλα... στραβά για τη λαρισινή ομάδα, που είδε στα 25'' τον Χρυσόπουλο μ' ένα απίθανο τρίποντο να βάζει μπροστά την ομάδα του 73-72 και να μην μπορεί να ανταποδώσει χάνοντας έτσι το ματς.

Διαιτητές: Μπήτης-Λόρτος-Ταρενίδης Κ. (Βαρνάς)

Δεκάλεπτα: 16-21, 41-37, 59-57, 72-73

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Παπαδόπουλος): Τσιλούλης 17 (1), Σπυρόπουλος 8, Τζόλος 15 (3), Κόμματος 10 (2), Ντάλος 2, Τριανταφύλλου 9 (2), Ζιβάνοβιτς, Λάππας 4 (1), Λόλας 7.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Καραγιάννης): Αμπαράς 3 (1), Πετρόπουλος 15 (1), Μελισσαράτος 12, Χονδρογιάννης 7, Απιδόπουλος 7, Χρυσόπουλος 9 (3), Ράπτης, Βαβάτσικος 7, Καραμανώλης, Τζακόπουλος 6 (2), Σταμένκοβιτς 7.

Δήλωση Αβραάμ Παπαδόπουλου: "Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι για την ομάδα μας και πιστεύω ότι αδικήσαμε τους ευατούς μας και όλη την προσπάθεια που κάναμε με την ήττα που γνωρίσαμε.

Τα "κλειστά" ματς κρίνονται στις λεπτομέρειες, σ' ένα λάθος, σ' ένα σουτ κι αυτό έγινε κι σήμερα, αφού μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό έχοντας προβάδισμα στο σκορ, αλλά ένα "γκολ-φάουλ", ένα δικό μας λάθος και ένα τρίποντο έκριναν το παιχνίδι.

Δυστυχώς εμείς σήμερα αν και πρσπαθήσαμε να ελέγξουμε το ρυθμό και το σκορ, δεν μπορέσαμε να ελέγξουμε τα ριμπάουντ κι αυτό μας στοίχισε πάρα πολύ, ενώ κάναμε και αχρείαστα φάουλ δίνοντας εύκολους πόντους στον αντίπαλό μας.

Για τη διαιτησία δεν θα ήθελα να πω τίποτα, δεν είμαι εγώ ο αρμόδιος.

Πρέπει πλέον να κοιτάξουμε μπροστά, πρέπει να δούμε το ματς με τον Διαγόρα την επόμενη εβδομάδα, να το κερδίσουμε για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε στα play off, για να μην πάει χαμένη η προσπάθεια που έχουν κάνει οι παίκτες από την αρχή της χρονιάς".