Παρά το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ ήταν τρομερός στην 4η και τελευταία περίοδο του αγώνα και κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση στη Λάρισα, η τοπική ομάδα κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα που είχε ήδη από τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και να κερδίσει εν τέλει με 64-61, με τον Griffin να αποτυγχάνει να ισοφαρίσει με τρίποντο στην τελευταία φάση του παιχνιδιού.

Για τους νικητές δεν υπήρχε ούτε ένας παίκτης που να κινήθηκε σε διψήφιες αποχρώσεις πόντων, με τον Washington να είναι και ο πρώτος τους σκόρερ με 9, ενώ ακολούθησαν Ζάρας και Krubally με 8 και 7, αντίστοιχα.

Από την άλλη μεριά, ο Jones ήταν ο πρώτος σκόρερ του ματς με 13 πόντους, ενώ από 9 πόντους προσέθεσαν οι Love και Γιώργος Καμπερίδης.

Έχοντας πλέον καλύτερο ρυθμό, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 56-56 με καλάθι του Jones στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Η Λάρισα ωστόσο πήρε το προβάδισμα στο τέλος και προηγήθηκε 62-58.

Στα 12’’ ο Jermaine Love ευστόχησε σε 3 βολές και μείωσε στον πόντο (62-61). Ο ΠΑΟΚ έβγαλε και την άμυνα, κλέβοντας την μπάλα με τον Love, που έκανε όμως λάθος πάσα και έδωσε την ευκαιρία στη Λάρισα να προηγηθεί με 3 (64-61) και να πάρει τη νίκη.

Ο Griffin αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο και στον ελάχιστο χρόνο (2’’) που είχε μείνει για την τελευταία επίθεση.

Διαιτητές: Σταματόπουλος, Τσιοπάνος, Ζαχαρής

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 36-33, 52-45, 64-61

ΛΑΡΙΣΑ: Washington 9 (1), Hudson 6 (2), Threatt, Krubally 7, Τσαϊρέλης 3, Βησαρίου, Σπυρόπουλος 5 (1), Σαχπατζίδης 4, Ζάρας 8 (2), Fortune 8 (2), Span 8, Καράμπελας 6.

ΠΑΟΚ: Χριστοδούλου 1, Love 9, Griffin 6, Καμαριανός 2, DiLeo 6 (2), Ρούμογλου, Καμπερίδης Γ. 9 (3), Jones 13, Τολιόπουλος 8, Γιάνκοβιτς 4 (1), Ogbeide 3