Την παραμικρή αντίσταση δεν συνάντησε από την ΑΕΛ το απόγευμα της Κυριακής (24/9) ο Πανιώνιος, ο οποίος επέστρεψε στις νίκες με εμφατικό τρόπο όπως δείχνει και το τελικό 4-1. Οι Νεοσμυρνιώτες ήταν από το πρώτο λεπτό κυρίαρχοι, επιβεβαίωσαν πως είναι καλύτερη ομάδα από τον αντίπαλό τους και παρέμειναν ψηλά στη βαθμολογία.
Για άλλο ένα ματς η ΑΕΛ ήταν κακή, είχε πολλά κενά στα μετόπισθεν και το μεγάλο λάθος για εκείνη ήταν ότι αποφάσισε στο δεύτερο ημίχρονο να ανοιχτή. Ο Πανιώνιος είναι μία από τις καλύτερες ομάδες στις αντεπιθέσεις και την τιμώρησε στον ανοιχτό χώρο.
Δύσκολα θα βρει κανείς μεοσεπιθετικό των γηπεδούχων που να υστέρησε. Εξαιρετικός ο Λάμπρου, πολύ καλός ο Γεσίλ και κινητικός ο Σπιριντόνοβιτς. Βοήθησαν αρκετά και οι Χατζισαφί και -κυρίως- Βλάχος με τα ανεβάσματά τους.
Σε ρόλο πρωταγωνιστή από τα πρώτα λεπτά ήταν ο Πανιώνιος, ο οποίος έψαξε αρχικά με μακρινά σουτ το γκολ. Αυτό δεν ήρθε νωρίς και έτσι οι «κυανέρυθροι» έβαλαν την μπάλα κάτω και άρχισαν την κυκλοφορούν προσπαθώντας να βρουν διαδρόμους.
Η ΑΕΛ περίμενε και αυτό έκανε τον Πανιώνιο να ανεβάζει αρκετούς παίκτες. Οι Χατζισαφί και Βλάχος είχαν πολλές κούρσες και γίνονταν εξτρέμ προκειμένου να επιτίθεται η ομάδα τους με επιπλέον παίκτες και να διασπάσει από τα πλάγια την αντίπαλη άμυνα, ενώ κινητικοί ήταν και οι Λάμπρου και Σπιριντόνοβιτς.
Ο Αυστριακός ήταν κινητικός και στα πρώτα λεπτά και δημιούργησε αρκετά προβλήματα. Μετά το 25' η πίεση των γηπεδούχων αυξήθηκε και τελικά στο 33' η ΑΕΛ λύγισε. Από σέντρα του Βλάχου η μπάλα έφτασε στον Λάμπρου και εκείνος έκανε το 1-0. Στη συγκεκριμένη φάση οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ του Σαββίδη με τον διαιτητή να κρίνει ότι δεν επηρέαζε τη φάση.
Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ήταν κακή με την μπάλα στα πόδια. Οι παίκτες της δεν συνεργάζονταν και το αποτέλεσμα ήταν να μη γίνεται απειλητική. Μοναδική εξαίρεση η φάση του 44' όταν από φάουλ του Κρητικού ο Γιοβάνοβιτς άγγιξε την ισοφάριση. Στο φινάλε του πρώτου μέρους, πάντως, θα μπορούσε να έχει γίνει και το 2-0 με το δοκάρι του Μασούντ σε εκτέλεση φάουλ.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ματάισεν άλλαξε τον σχηματισμό της ομάδας του περνώντας στο παιχνίδι τον Ντέλετιτς. Ωστόσο, δεν μπόρεσε να φανεί εάν θα έβγαινε αυτό, αφού στο 50' τελείωσαν όλα. Ο Φατιόν έχασε την μπάλα, ο Μασούντ έδωσε στον Γεσίλ και εκείνος με προσωπική ενέργεια έκανε το 2-0.
Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα με ένα καλό σουτ του Φατιόν και αφού η μπάλα δεν μπήκε τότε, παραδόθηκε ουσιαστικά. Ο Γεσίλ έχοντας ανεβασμένη ψυχολογία στα επόμενα λεπτά έκανε ό,τι ήθελε τους αντίπαλους αμυντικούς μέχρι να βγει στο 64' για προληπτικούς λόγους.
Ακόμη κι έτσι, πάντως, ο Πανιώνιος δεν πάτησε φρένο. Συνέχισε με πολύ μεγάλη άνεση να βγάζει φάσεις και στο 68' έκανε το 3-0 σε -άλλη μία- αντεπίθεση με τον Σπιριντόνοβιτς. Στο 77' ήταν η σειρά του Μασούρα να βγει μόνος του με τον Μπόζοβιτς και να σκοράρει με ωραίο πλασέ.
Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να τραβήξουν χειρόφρενο. Πήγαν σβηστά το ματς μέχρι το φινάλε του και τελικά η ΑΕΛ βρήκε το γκολ της τιμής στο 90'+1. Ο Ντέλετιτς κέρδισε πέναλτι από τον Κότνικ και ο Φατιόν το εκτέλεσε εύστοχα διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 4-1.
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Νεοφυτιάδης (Κορινθίας), βοηθοί του οι Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής) και Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής), ενώ τέταρτος ο Κορδολαίμης (Ανατολικής Αττικής).
Κίτρινες: 51' Γεσίλ, 90' Κότνικ - 4' Φατιόν, 62' Ναζλίδης
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Γκιοατά (81' Σταυρόπουλος), Χατζισαφί, Κόρμπος (79' Πινιώτης), Σαββίδης, Μασούντ, Λάμπρου, Σπιριντόνοβιτς, Γεσίλ (64' Μασούρας).
ΑΕΛ (Τζάκι Ματάισεν): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Γουάλας, Φατιόν, Λαγός (17' λ. τρ. Κούσας), Κρητικός (46' Ντέλετιτς), Γιαννιτσάνης, Κριζμάν, Ναζλίδης.