Πανηγυρικά στην Α1 Υδατοσφαίρισης Γυναικών ανήλθε για πρώτη φορά στην ιστορία του ο ΝΟ Λάρισας, αφού και στο παιχνίδι της τρίτης αγωνιστικής των πλέι οφ της Α2  που διεξήχθησαν στη Νέα Σμύρνη επιβλήθηκε με 14-4 του ΝΟ Χανίων, έκανε το 3/3 και επιβεβαίωσε πως ήταν η καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος σε όλη τη διάρκειά του.
Από τη μεριά του ο Πανιώνιος κατάφερε να φτάσει σε ανατροπή και νίκη με 10-8 επί του ΝΟ Χίου και κατέλαβε τη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.
Στον πρώτο χρονικά αγώνα ο ΝΟ Χανίων ήταν πολύ καλός για ένα ημίχρονο με το σκορ να διατηρείται στα επίπεδα του 2-4. Όμως, οι αρκετές αλλαγές στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης από τον Τάσο Παράδα, όσο και η αδιαμφισβήτητη ποιότητα του ΝΟ Λάρισας τον οδήγησαν στη νίκη με το επιβλητικό 14-4. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Μάγδα Τζίμα που σημείωσε τέσσερα γκολ.
Στη δεύτερο χρονικά αναμέτρηση ο ΝΟ Χίου ήταν αυτός που πραγματοποίησε ένα πολύ καλό δεύτερο οκτάλεπτο μετατρέποντας το ισόπαλο 2-2 σε 5-2. Ο Πανιώνιος μείωσε μέχρι το ημίχρονο σε 5-3 και με εκπληκτικό τρίτο οκτάλεπτο και επιμέρους σκορ 1-4 πήρε το προβάδισμα με 7-6. Στην τελευταία περίοδο ο Πανιώνιος είχε συνεχώς το προβάδισμα με 1-2 γκολ με το ΝΟ Χίου να χάνει ευκαιρίες για την ισοφάριση και την Κωνσταντά να διαμορφώνει το αποτέλεσμα του αγώνα 0:31 πριν τη λήξη. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Δέσποινα Φραγκιά του ΝΟ Χίου με 4.
ΝΟ Χανίων – ΝΟ Λάρισας 4-14 (1-3, 1-1, 1-4, 1-6)
ΝΟ Χανίων (Τάσος Παράδας): Κατσουλάκη, Μαστομανώλη 2, Γεραρχάκη, Λελεδάκη, Παπασηφάκη, Σαραβελάκη 1, Μουζακίτη, Ζανιδάκη 1, Μπαλωμενάκη, Μητράκη, Πενταράκη, Παυλοπούλου
ΝΟ Λάρισας (Βασίλης Κουνδουράκης): Καζάνα, Κυροδήμου, Τουλουμτζίδου, Χασιώτη 1, Τζίμα 4, Μπενέκου Α. 3, Φλώρου Μ. 1, Φλώρου Χ. 1, Μπενέκου Ι., Τσιγαρίδα 1, Πατούνα 2, Μιγδάνη, Θεοχάρη, Ιωακείμ 1, Λαμπρονίκου
Αδαμαντία Σαραβελάκη και Άλκηστη Μπενέκου σε μονομαχία από το παιχνίδι.
ΝΟ Χίου – Πανιώνιος 8-10 (2-2, 3-1, 1-4, 2-3)
ΝΟ Χίου (Μικές Τέττερης): Καρακούρου, Σωτηράκη, Χιονά Ι., Μισαηλίδη, Γκίλλα Α. 1, Γιακουμή, Ταμβάκη , Κριμίζη 1, Φραγκιά 4, Ψαρρού, Φράγκου 1, Γκίλλα Π. 1, Σύκα – Λεριώτη, Φαφαλιού
Πανιώνιος (Σταμάτης Χέλμης): Καλαχάνη, Μπεκιάρη, Γαρδέρη, Μπακομήτρου 1, Χυδηριώτη 1, Αντωνίου, Μπινιάρη 1, Κωνσταντά 3, Μπερίκου, Μανιάτη 1, Χουζούρη, Χέλμη 1, Λαδοπούλου, Ξανθοπούλου 2, Γρηγοριάδη