Το καλύτερο για το τέλος επιφύλασσε για την ΑΕΛ η Football League.

Στην τελευταία αγωνιστική, οι "βυσσινί" όχι μόνο κέρδισαν 1-2 με ανατροπή τον Αχαρναϊκό στο Μενίδι, αλλά τερμάτισαν και πρωταθλητές καθώς την ίδια ώρα η Κέρκυρα γνώριζε ήττα-σοκ από τον Αγροτικό Αστέρα!

Στη μάχη της "ουράς", ο Πανελευσινιακός δεν έχασε από τη Λαμία και έτσι η Ζάκυνθος υποβιβάζεται στη Γ' Εθνική μαζί με την Παναχαϊκή και τους Εργοτέλη, Ολυμπιακό Βόλου που έχουν αποχωρήσει προ πολλού.

Με το τελικό σφύριγμα μάλιστα οι παίκτες της ΑΕΛ κατευθύνθηκαν στις εξέδρες όπου βρίσκονταν κάποιοι φίλαθλοι της ομάδας, οι οποίοι τους αποθέωσαν φωνάζοντας "Να 'τοι, να 'τοι, οι πρωταθλητές!":

Το ματς

Η ΑΕΛ είχε ένα δοκάρι στο 36’ με τον Λαμπρόπουλο και στο φινάλε του ημιχρόνου καλές στιγμές με τον Βαρέλα. Ωστόσο το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου 45λεπτου.

Στο 54’ όμως ο Παβίσεβιτς έβγαλε τη σέντρα και ο Παπατόλιος με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0 για τον Αχαρναϊκό. Η απάντηση της ΑΕΛ ήταν άμεση και στο 56’ από φάουλ του Βαρέλα ο Γιοβάνοβιτς με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Στο 64’ ο Βαρέλα με άπιαστο σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το 1-2, βάζοντας την ομάδα του Σάκη Τσιώλη σε θέση οδηγού στο παιχνίδι. Δεν άλλαξε τίποτα μέχρι τέλους και το πρωτάθλημα βάφτηκε στα "βυσσινί".

Οι συνθέσεις

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Παγούδης, Σωτηράκος, Μωυσιάδης, Ταμπάκης (61’ Χριστόπουλος), Ματσούκας, Όμο, Παπατόλιος, Μάρης (84’ Μακρίδης), Παβίσεβιτς, Μουστάκης (79’ Αναστασίου), Κωστόπουλος.

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Καβουσάκης, Ρέντζας, Μονιάκης, Γιοβάνοβιτς, Δαμιανάκης, Αναστασόπουλος, Λαμπρόπουλος (57’ Κουτσιανικούλης), Ροβίθης (46’ Μπανούσης), Καπός, Βαρέλα, Πάτο (83’ Χοτζάλι).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παναγιωτόπουλος (Αιτ/νίας)

ΒΟΗΘΟΙ: Κολοσιώνης (Αιτ/νίας), Οικονόμου (Αχαΐας)