Στην Καστοριά «κόλλησε» η ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής στο Βόρειο Όμιλο της Β’ Εθνικής, καθώς γνώρισε την ήττα από την ομώνυμη ομάδα με 73-59, πραγματοποιώντας το χειρότερο της δεύτερο ημίχρονο στη σεζόν.

Μπάσκετ υψηλού επιπέδου στο κλειστό της Νεάπολης με τον Γυμναστικό να δυσκολεύεται για τρία δεκάλεπτα αλλά στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού να πανηγυρίζει μία σπουδαία νίκη ενάντια στην ΕΑΚ Θεσσαλονίκης με 75-71.

Ο Αίολος Αστακού, από την πλευρά του, έφθασε σε ακόμα μία επιβλητική νίκη, αυτή τη φορά με 65-46 στο Άργος Ορεστικό, και διατηρήθηκε αήττητος στην κορυφή της κατάταξης.

Το Στρατώνι επιβλήθηκε με 89-82 στο κλειστό της Αρναίας του Αγρινίου και το «έπιασε» στην κατάταξη, σε ματς που κρίθηκε στην παράταση  (79-79 κ.α.). Ο Μήτσιου έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, με καλάθι του 50’’ πριν από τη λήξη, αφού ο Γεωργάκης με 5’’ να απομένουν δεν μπόρεσε να ευστοχήσει, αν και ήταν μόνος του κάτω από το καλάθι. Στην παράταση οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι κι έφθασαν στο ροζ φύλλο με πρώτο σκόρερ τον Δασκαλόπουλο που είχε 23π. Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, κάλυψαν και τα διαφορά της ήττας τους στο ματς του πρώτου γύρου στο ΔΑΚ Αγρινίου (63-62). Σπουδαία εκτός έδρας νίκη, που τον διατηρεί πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, πανηγύρισε με 79-73 επί των Τιτάνων Παλαμά ο Πιερικός.