Η ΑΕΛ νίκησε εκτός έδρας την Αναγέννηση Καρδίτσας με 2-0 και ανέβηκε στους έντεκα πόντους, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στους τρεις πόντους.

Οι δύο ομάδες ήταν ανταγωνιστικές στα πρώτα λεπτά, με τον Πεντρόσο για την ΑΕΛ να έχει δοκάρι στο 45+3' λεπτό. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν 0-0.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο για τα γκολ δύο φορές με τον Κοσσονού στο 61' λεπτό και στο 64' λεπτό. Η ΑΕΛ διατήρησε το προβάδισμα της στα επόμενα λεπτά και νίκησε εκτός έδρας την Αναγέννηση Καρδίτσας με 2-0.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Τυριακίδης): Τσέλιος, Τομάσεβιτς (63′ Ντουμάνης), Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Μπούζας, Κοζορώνης, Κέρθι, Βερνάρδος (68′ Κορέλας), Ξύδας (46′ Μακρυδάκης), Αθανασιάδης (57′ Κονίγκλιο).

ΑΕΛ (Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Ηλιάδης, Στάμου, Πλέγας (87′ Θωμαΐδης), Κοσσονού, Αντράντα (87′ Κ. Παπαγεωργίου), Οτόρμιν (63′ Πατράλης), Πεντρόσο, Μαυριάς (78′ Παπαδόπουλος).

13. Αλμωπός Αριδαίας 0 -0αγ

* Η ΠΑΕ Αλμωπός Αριδαίας έχει αποβληθεί από το Πρωτάθλημα Super League 2, 2023-24 με απόφαση του Δ.Σ. της Διοργανώτριας (26.9.23).

* Στην ΠΑΕ Αναγέννηση Καρδίτσας αφαιρέθηκαν 5 βαθμοί (υπ αριθμ. 568/2023 απόφαση της Πειθαρχικής Επιτροπής της ΕΠΟ).