Επέστρεψε στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις το Σάββατο η ΑΕΛ, κερδίζοντας εύκολα την Αναγέννηση Καρδίτσας με τελικό σκορ 3-0.

Οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη έπαιξαν καλή επίθεση μετά από ένα σερί κακών εμφανίσεων, σκόραραν τρεις φορές και είχαν δύο δοκάρια, παραμένοντας έτσι μόνοι πρώτοι στην κορυφή της Football League, λίγες μέρες πριν το ντέρμπι με τον ΑΟ Τρίκαλα εκτός έδρας την Μεγάλη Τετάρτη.

Από το παιχνίδι δεν έλειψαν τα απρόοπτα, καθώς υπήρξε διακοπή για περίπου 6 λεπτά εξ αιτίας ενός... πανό.

Τα γκολ

Το σκορ άνοιξε στο 29' με τον Ροβίθη. Οι «βυσσινί» είχαν επίθεση και μετά από ωραίο συνδυασμό των παικτών ο Ουρτάδο έστρωσε στον Ροβίθη και ο τελευταίος με ιδανικό πλασέ «άνοιξε» το σκορ για την ΑΕΛ.

Δύο λεπτά μετά, ο Μαρουκάκης πήρε την μπάλα από τα αριστερά κι ενώ ο Κουτσόπουλος βρισκόταν εκτός εστίας εκείνος τροφοδότησε τον Κουτσιανικούλη και ο τελευταίος πάσαρε στον Ροβίθη. Ο Μανώλης Ροβίθης λοιπόν με ψύχραιμο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι.

Στο 54' ο Βασίλης Κουτσιανικούλης βρήκε από τα αριστερά τον Ματθαίο Μαρουκάκη και ο πρώτος σκόρερ των «βυσσινί» αφού πέρασε ιδανικά τον προσωπικό του αντίπαλο έκανε το 3 - 0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Οι συνθέσεις

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοφ, Ρέντζας, Μονιάκης, Γιοβάνοβιτς (50' Κομεσίδης), Βέρτζος (72' Κοντοχρήστος), Μπανούσης, Ναγιάρ, Κουτσιανικούλης, Ροβίθης, Ουρτάδο (27' λ. τρ. Λαμπρόπουλος), Μαρουκάκης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας (46' Υφαντής), Δημόπουλος, Κισκαμπάνης, Καραχάλιος (46' Τζέκος), Κόντος, Μπλέντι, Μπιτέλης, Γκουγκούδης, Σκαθαρούδης, Τσούκαλος (62' Τζάνης).

Διαιτητής: Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)

Βοηθοί: Μπετσόγλου (Κορινθίας), Χριστάκογλου (Χαλκιδικής)