Η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της Θεσσαλίας. Οι «βυσσινί» έχοντας στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα τον έλεγχο, επικράτησαν με 1-0 της Νίκης Βόλου για την 3η αγωνιστική της Super League 2 και έφτασαν έτσι τους 6 βαθμούς και τις 2 νίκες, ανεβαίνοντας με ένα παιχνίδι περισσότερο, στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του βορείου ομίλου.

Από την πλευρά τους οι Βολιώτες γνώρισαν την 2η ήττα τους στις 3 πρώτες αγωνιστικές; και έμειναν έτσι στον 1 βαθμό. Στα του αγώνα, αυτός κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 37'. Στο λεπτό αυτό ο Όγκμποε με σουτ νίκησε τον Μπάγιτς διαμορφώνοντας το τελικό 1-0. Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κράτησαν το πολύτιμο μηδέν στην άμυνα, παίρνοντας έτσι το σημαντικό τρίποντο μέσα σε έντονος πανηγυρισμούς από τον κόσμο τους που βρέθηκε και σήμερα μαζικά στο Αλκαζάρ.

Σκόρερ: 37′ Όγκμποε σουτ

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Γκοτζαμανίδης (79′ Μαξιμένκο), Ηλιάδης, Πλέγας (84′ Γαρουφαλιάς), Κ. Παπαγεωργίου (75′ Αντράντα), Θωμαΐδης, Όγκμποε, Πεντρόσο, Νικολιάς (84′ Τσουμάνης).

Νίκη Βόλου (Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Κάσσος, Παναγιωτίδης, Δεληζήσης, Ανδρέου (57′ Μορέιρα), Γρομητσάρης, Μέτσε (67′ Τσουκαλάς), Κυριακίδης (67′ Γαβριηλίδης), Μιράντα, Μιλούνοβιτς (57′ Σιαφά), Ροχάνο.

Δευτέρα 21/11

Αναγέννηση Καρδίτσας - Ηρακλής Λάρισας (15:00)
Παναθηναϊκός Β' - Αλμωπός Αριδαίας (15:00)

15. Απόλλων Λάρισας -6

*Από 3 ματς έχουν οι ΑΕΛ, Πανσερραϊκός και Νίκη Βόλου. Οι υπόλοιπες ομάδες έχουν δώσει από 2 παιχνίδια εκτός από την Αναγέννηση Καρδίτσας που έχει δώσει 1 ματς.