Σε θέση ανόδου (2η μεν, αλλά ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ Β' δεν μπορεί να προβιβαστεί) «σκαρφάλωσε» η ΑΕΛ, μετά τη σημερινή (26/11) της νίκη επί του Απόλλων Λάρισας στο τοπικό ντέρμπι της πόλης.

Οι «βυσσινί» σημείωσαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, καθώς ο Πεντρόσο άνοιξε το σκορ στο 34' και ο Ογκμποε διαμόρφωσε στο 60' το μετέπειτα τελικό αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι με τον Ηλιάδη στο 51', ενώ απώλεσαν και μία πολύ καλή ευκαιρία με τον Κ. Παπαγεωργίου στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους «φλέρταραν» με το 1-1 στο 39', αλλά ο Θεοδωρόπουλος είπε «όχι» στον Χαλάτση.

Απόλλων Λάρισας: Μελί, Γκαρσία (76' Μπεκιαρίδης), Σιατραβάνης, Σταμάτης, Γιαννίτσης, Λίταινας, Καλούσης (57' Κοντρέρας), Χαλάτσης (46' Κοτσιανούλης), Ντι Αγκοστίνο, Ζαχαράκης (66' Μπαλογιάννης), Κλιγγόπουλος.

ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαιδανός, Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Κ. Παπαγεωργίου, Θωμαΐδης, Πλέγας (78' Μαυριάς), Νικολιάς (43' λ.τρ. Νίνο), Πεντρόζο (87΄Καλουτσικίδης, Ογκμποε (87' λ.τρ Τσουμάνης).