Νίκησε στο θεσσαλικό ντέρμπι ο Γυμναστικός-Φάρος που το Σάββατο στη Λάρισας επικράτησε με 77-70 των Τρικάλων BC για την 5η αγωνιστική της Α1 Ανδρών.

Αν και οι γηπεδούχοι είχαν σαφές προβάδισμα στην 3η περίοδο με 65-47, στο τελευταίο δεκάλεπτο έδειξαν... τάσεις αυτοκτονίας και παραλίγο να χάσουν το παιχνίδι.

Με ένα σερί 23-8 τα Τρίκαλα BC μείωσαν ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα σε 73-70, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ολική ανατροπή.

Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων αποτυπώνεται σε ένα στατιστικό: στους πόντους που σημείωσαν μέσα από τη ρακέτα. Ο μεν ΓΣΛ πέτυχε 44 από τους 77 πόντους του στον αγώνα και τα Τρίκαλα είχαν συνολικά μόλις 18.

Ο Βασίλης Μουράτος έβαλε ένα καλάθι όλο κι όλο (σε επτά προσπάθειες) στο παιχνίδι. Ήταν όμως και αυτό που λύτρωσε τον ΓΣΛ, αφού το λέι-απ που πέτυχε 51'' πριν από τη λήξη έδωσε "αέρα" πέντε πόντων στους γηπεδούχους (75-70) και τους βοήθησε να αντέξουν στο come back των Τρικάλων στην τελευταία περίοδο.

Περίπου 800 θεατές βρέθηκαν στο ΕΑΚ Νεάπολης για να παρακολουθήσουν τον τρίτο εντός έδρας αγώνα του Γυμναστικού-Φάρου στο πρωτάθλημα. Την επόμενη αγωνιστική, ο Γυμναστικός θα ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει το Σάββατο 18 Νοεμβρίου τον Αρη στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League. Την ίδια ημέρα τα Τρίκαλα θα υποδεχτούν τον Προμηθέα.

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ (Σκουρτόπουλος): Γουέρ 12, Ντρέιπερ 12, Σάφτεναρ 25 (9/12 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπαντωνίου 5, Γκάλογουεϊ 6, Παπαμακάριος 9, Μαραγκός 3, Μουράτος 3 (5 ασίστ), Διαμαντάκος 2, Στυλιανού.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Τζόουνς 8, Σλαφτσάκης 6, Χέιλ 1 (9 ριμπάουντ), Φέισι 4, Μάρεϊ 14, Λούντζης 6, Ρος 8, Τέγιτς 11 (8 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), Βασιλειάδης 12.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 49-32, 65-47, 77-70